Makrosum Bilişim ve Danışmanlık Logo

 

Sistem Yedekleme

Bilgileriniz firmanız için uzun vadeli bir yatırımdır. Nasıl bina, makine-teçhizat, personel yatırımı yapıyorsanız, bilgi birikiminiz de her geçen gün değerlenen yatırımdan farklı bir şey değildir. Ve en önemlisi öyle bir noktaya gelirsiniz ki; tüm mal varlığınız yanında bilgileriniz daha değerli konuma gelir. O halde bu bilgilerin sürekli yedeklenerek başına olumsuz bir durum gelmesine karşın anında kullanılabilir olması gerektiğini kabullenmemiz gerekir.

Temel olarak veri kayıplarının 4 ana nedeni vardır; donanım arızaları, yazılım hataları, personel hatası ve doğal afet. Günümüz teknolojisi oldukça güvenilir olmasına rağmen belirli bir süre zarfında hata vermesi her zaman ihtimal dahilindedir. Yazılım da hakeza öyle. Personel de hata ya da bir takım sebepler dolayısıyla verilerinizin kaybına neden olabilir. Kimi zaman bu art niyet olarak da yansıyabilir. Doğal afetler ise adı üstünde her an yaşanabilecek olağanüstü felaketlerdir.

Yedekleme, ama nasıl? Kendi çapında yedekleme yaptığını düşünen bazı firmalarla yaptığımız görüşmelerde; “Evet yedekleme yapıyoruz, her Cumartesi öğlen yedek alıyoruz” deniyor. Bu sözlerine “Peki, Cumartesi günü sabah bilgilerin başına bir şey gelirse ne olur?” diye sorduğumuzda aldığımız en iyimser cevap ise; “Bir haftalık veriyi tekrar girmek için çalışırız.” oluyor. 1 hafta zaman ve emek harcadıktan sonra nerede kaldı yedekleme işleminin faydası?

 

Yedekleme Yöntemleri

Yazılımlar, farklı yöntemlerle yedekleme yapılmasına imkan verir. Yaygın üç yöntem şöyle sıralanabilir:

1. Tam (Full) Yedek: Bu yöntem, seçilen kaynağın tüm içeriğini yedekler. En güvenilir yöntemdir, ancak zaman ve kapasite ihtiyacı yüksektir. Diğer yöntemler uygulanmadan önce, en az bir kez tam yedek alınmalıdır.

2. Adımlı (Incremental) Yedek: Bu tip yedeklemede, sadece son yedekten bu yana yedeklenmemiş olduğu tespit edilen (“Archive” attribute) dosyalar yedeklenir. Kurtarma sırasında önce tam yedek, sonra sırayla tüm adımlı yedekler kurtarılmalıdır. Bu nedenle güvenilirlik düşer.

 3. Fark (Differential) Yedeği: Bu tip yedeklemede, son tam yedekten bu yana yedeklenmemiş olduğu tespit edilen dosyalar yedeklenir. Kurtarma sırasında önce tam yedek, sonra son fark yedeği kurtarılmalıdır. Güvenilirlik orta düzeydedir. bazı yedekleme yazılımları, istek üzerine yapılan yedekleme işlemleri dışında, ayarları kaydedilen bir yedekleme işlemini istenen aralıklarla tekrar edecek özellikler de taşırlar.

 

 RAID Sistemleri (Repundant Array of Independent Disks)

Birden fazla kişi tarafından kullanılabilecek NAS (Network Attached Storage) cihazı almak ya da sistemine mevcut sabit diskin yanı sıra ekstra bir tane daha eklemek isteyenler mutlaka RAID (Redundant Array of Independent Disks) terimiyle karşılaşmışlardır. (Türkçesi: Bağımsız Disklerin Artıklıklı Dizisi) Eğer disk kapasitenizi arttırdığınızda disk performansınızı arttırmak istiyorsanız, verilerinizin eş zamanlı yedeklenmesini istiyorsanız sizin bir RAID dizesi oluşturmanız gerekiyor demektir. RAID, ”Redundant Array of Inexpensive Disks” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. RAID dizesinde, iki veya daha fazla diski tek üniteye bağlayarak, disklerin tek başlarına yapamadığı şeyleri yapmanız olanak sağlar. Uyguladığınız RAID konfigürasyonunu çeşidine göre, RAID dizesi ile daha fazla performans, daha fazla veri güvenliği veya her ikisini de elde edebileceksiniz.

 

RAID’in esas amacı, bir dize içerisinde bulunan ana harddiskin çeşitli yöntemlerle yedeği alınarak, diğer harddisklerin bozuk olduğu zaman, sistemin çalışmama süresini en aza indirgemektir. Bu sayede kullanıcılar disk hatasının farkında bile olmadan sistem yedek diskten çalışmaya devam edecektir.
RAID için farklı konfigürasyon seçenekleri bulunuyor. Bu konfigürasyonları RAID X ( X yerine rakam geliyor ) şeklinde ifade ediyoruz. Tahmin edeceğiniz üzere, birden fazla konfigürasyon söz konusu.
RAID sistemleri 0 `dan 10`a kadar olup, veri erişimi, fiyat ve performans gibi konularda farklı alanlarda farklı seçenekleri sunan farklı düzenlemeler ile oluşan sistemlerdir. Yaklaşık on taneden fazla olan RAID seviyeleri arasında en sık kullanılanlar ise RAID 0, RAID 1, RAID 5 ve RAID 10 olarak göze çarpıyor. RAID 10 için RAID 0 ile RAID 1’in bir kombinasyonu denilebilir. Zaten bu seviyeye aslen RAID 1+0 denilir. En yüksek performansı veren seviye olan RAID 10 aynı zamanda maliyeti de en yüksek olan seviye olma özelliğine sahiptir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Makrosum Bilişim Danışmanlık, şirketinizin ihtiyacı olan donanım ve yazılımsal çözümlerle birlikte yedekleme sisteminizi kurup, test işleminden sonra teslim etmektedir. Size de olası bir acı tecrübeden kurtulmanın verdiği rahatlıkla bir oh çekmek kalıyor. Projelendirme için iletişim kanallarından bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir.

Paylaş :Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn